Plata o plomo – co to znaczy?

Plata o plomo

Plata o plomo – z hiszpańskiego dosłownie „srebro lub ołów” (albo pieniądze lub ołów… plata to hiszpańsku zarówno pieniądze, jak i srebro). Nieco mniej dosłownie: bierz kasę i rób, co ci każę, albo bierz kulkę w łeb i umieraj.

Zobacz także: Preppers podcast

Tę innowacyjną metodę nakłaniania ludzi do współpracy wymyślił i wprowadził w życie niejaki Pablo Escobar, kolumbijski baron kokainowy. Cały trick polegał na tym, żeby leniwemu urzędnikowi dać wybór – trudny, ale jednak – albo łaskawie ruszysz tyłek i przypieczętujesz naszą przesyłkę… kokosów, albo cię rozwalimy…

Czytaj także: Darmowe ebooki pdf

Plata o plomo!

Urzędnik mógł oczywiście wybrać plomo, czyli kulkę w kaszkiet, ale po co? W imię czego? Kolumbia lat 80-tych nie była miejscem, w którym wychodząc poza strefę komfortu można było dorobić się majątku, willi z basenem i kilku sportowych aut. Chociaż akurat tego właśnie dokonał Escobar. Miał bardzo wiele willi z basenem. Prawdopodobnie był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Do dziś w całej Kolumbii znajdowane są pieniądze zakopane na polach uprawnych. Wracając jednak do urzędasów – przeciętny, leniwy urzędas, na wiele nie mógł liczyć. Wyciągał więc dłoń po kasę, nie będąc nawet jakoś szczególnie niezadowolonym.

Rzecz w tym, iż moment, w którym wyciągnął łapska po forsę, był także momentem, w którym stawał się on wspólnikiem kartelu. Bo w końcu dobrowolnie podjął decyzję o współpracy i przyjął wynagrodzenie. Stawał się takim samym przestępcą, jak wspomniany Pablo i jego wesoła czeladka, a to z kolei gwarantowało (czyżby?) jego lojalność. Bowiem któż, będąc przy zdrowych zmysłach, chciałby się przyznawać do współpracy z kartelem narkotykowym i do brania łapówek?

Trudno odmówić takiemu rozumowaniu logiki. I w ogóle czegokolwiek innego.

Czytaj także: Fantastyka postapokaliptyczna – postapo

Narcos

Pablo Escobar stał się głównym bohaterem serialu „Narcos” emitowanego przez Netflix od 2015 roku. W rolę kokainowego barona wcielił się Wagner Moura, brazylijski aktor znany z takich produkcji jak Elitarni czy Elizjum. Serial zyskał sobie ogromną rzeszę fanów za sprawą swej wiarygodności historycznej, świetnej realizacji oraz grze aktorskiej, jednak nie uchronił się przed krytyką. Głównym zarzutem pod adresem „Narcos” było i jest to, że gloryfikuje on postać narkotykowego barona. Niewątpliwie Pablo w „Narcos” przedstawiony został jako postać budząca sympatię przez wzgląd na swą niesamowitą przebiegłość i inteligencję, żyłkę do interesów, autorytet oraz… umiłowanie dla rodziny. Tak, tak… Pablo Escobar przedstawiony został jako latynoski family guy.

Jednocześnie służby mundurowe, szczególnie kolumbijska policja i wojsko, a jeszcze szczególniej – pułkownik Horacio Carillo, przedstawieni zostali jako ludzie, którzy dla pokonania swego arcywroga, są w stanie posunąć się do naprawdę okrutnych praktyk (wyrzucanie ludzi ze śmigłowców, zabijanie nastolatków, rozstrzeliwanie aresztowanych).

Czytaj także: Jak inwestować w srebro?

Pablo Emilio Escobar Gaviria (1.12.1949-2.12.1993), kolumbijski baron narkotykowy, który dzięki handlowaniu kokainą stał się jednym z najbogatszych oraz najpotężniejszych ludzi na świecie. Przez wiele lat nieuchwytny, został osaczony i zabity przez policjantów 2 grudnia 1993 roku w Medellin. Według jednej z wersji popełnił samobójstwo w trakcie szturmu. Jednak brak jednoznacznych dowodów wskazujących na to, kto tak naprawdę stał za ukatrupieniem bossa.

fot. Whatsername?, flickr.comCC BY-SA 2.0

Zobacz także darmowe ebooki:

Lustro Iluszyna i cztery inne miniatury
Palladyni wina i miecza
Reset - powieść postapo
Podziemny Wrocław: Kto wysysa krew w Breslau?
Sukkub i inne opowiadania
Era Mroku - Bartosz Adamiak
Rae Ragis
0 Udostępnień

Bartosz Adamiak