Pająki w domu

Wiem, że niektórzy ludzie boją się pająków. Ale to zupełnie nieuzasadnione. Pająki nie są groźne. A przynajmniej większość z tych, które mieszkają w ogromnych ilościach w naszych domach, w łazienkach, pod wannami, w każdym ciemnym kącie i za pralką.

Pająki są chyba jedynymi zwierzętami żyjącymi w domu, które są pożyteczne. Zjadają inne owady (w tym również inne pająki) m.in. te, które roznoszą choroby. W każdym razie goszczenie w domu pająków to coś zupełnie innego, niż goszczenie mrówek, karaluchów czy czegokolwiek innego. Pająki na wadzę. Mieszkają sobie w ukryciu i raczej stronią od ludzi. Widziałem w życiu kilka naprawdę przerażających bestii u mnie w łazience, ale zwykle uciekały, gdzie pieprz rośnie.

Posiadanie w domu pająków, pozwala na obcowanie z naturą, w sposób maksymalnie wygodny, bezpieczny i nie wymagający żadnego dodatkowego wysiłku. Pająki po prostu mieszkają w domach i możemy je sobie poobserwować albo nie. One raczej krzywdy nam nie wyrządzą, bo w Polsce nie żyje chyba ani jeden gatunek naprawdę groźnych pająków. Większość z nich jest w stanie zaszkodzić jedynie owadom. Ugryzienie niektórych pająków może wywołać podrażnienie lub reakcję alergiczną, ale raczej nic poza tym (no chyba, że z bananów wylezie nam jakaś obca cholera… no to wtedy może być lipa. Ale z reguły to się nie zdarza. Byłem świadkiem w jednym z supermarketów, że przychodzą jacyś dziwni kolesie i kontrolują te banany).

Obcowanie z pająkami, jeżeli się ich nie lubi, pozwala przełamywać lęk. Ja na przykład nie lubię węży, ale im częściej je spotykam, tym bardziej mój lęk i obrzydzenie ulega oswojeniu. Ostatnio nawet moja żona i dzieci widzieli zaskrońca w ogrodzie botanicznym. Podobno uciekł, a później wyglądał z krzaków, czy ludzie już sobie poszli. To zachowanie skojarzyło mi się z kotem, to automatycznie wpłynęło na lekkie ocieplenie relacji na linii ja – węże. Sporo dobrego czytałem też o żmijach. Między innymi, że nie kąsają dla zabawy, a jedynie w ostateczności. Najczęściej, gdy człowiek na nie nadepnie.

Wracając do pająków – wszyscy wiemy, że one mieszkają w naszych domach. Prawdopodobnie w ilościach hurtowych. Czy ktokolwiek ucierpiał z tego powodu? Nie. Pająki są przyjazne i nieszkodliwe, pomagają pozbywać się cholerstwa gorszego sortu i umożliwiają nam obcowanie z naturą bardzo niskim kosztem. Nie istnieje ani jeden racjonalny powód, by traktować pająki kapciem albo odkurzaczem!!!

fot. SplitShire, pixabay.com, CC0

Comments

comments

Tagged with: