Piwem i mieczem

Piwem i mieczem – to mnie ukształtowało

Jak zacząć? Może od „dawno, dawno temu”? A może „gdy byłem jeszcze młodzieńcem”? W sumie to musiało być gdzieś w okolicy połowy lat 90-tych. Może nawet pierwszej połowy… Pamiętam jak dziś – mój starszy brat przyniósł mi Top Secreta do poczytania. A tam całe mrowie ciekawych rzeczy… I nie mam na myśli ciekawych ciekawostek, jak dzisiaj. Wtedy to dosłownie roz***o banię!!!

Wiecie… Nawet gdy dziś to wspominam, to nawet nie mogę sobie przypomnieć tytułów gier, które były w tamtym Top Secrecie. Może jakaś Ultima, może coś. Wiele osób, które dziś może natknąć się na ten tekst, nie istniało wówczas jeszcze w formie zygoty. To były czasy, kiedy jak ktoś był naprawdę bogaty, to miał Amigę. A jak nie, to miał Commodore 64 albo marzenia. Ja miałem Commodore 64 i marzenia. Ale w Piwem i mieczem zaczytywałem się szczególnie.

Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jeszcze zanim dotarłem do prawdziwej literatury, to właśnie ta saga rozpaliła we mnie to coś, co w późniejszych latach przerodziło się w…   to co mamy dziś. Tak – bez Piwem i mieczem nie byłoby mojego pisarstwa. Bez Piwem i mieczem nie pisałbym wypracowań na język polski, za które dostawałem jedynkę i szóstkę. Jak? Jedynkę za to, że praca kompletnie nie na temat i bez jakiejkolwiek ortografii. Szóstka za to, że była zajebista. Trafiłem na polonistkę, która potrafiła tego nie spaprać. Dzięki Grażyna! 🙂

Czym było Piwem i mieczem?

Najoględniej ujmując, była to powieść publikowana fragmentarycznie w kolejnych numerach Top Secret. Tytuł sugeruje, że mogła to być parodia Ogniem i mieczem, jednak nic bardziej mylnego – to była parodia wszystkiego. Najbardziej oczywiście RPGów wszego rodzaju oraz powieści fantastycznych. Przy czym bohaterami byli członkowie redakcji – prawdziwi i fikcyjni (do dziś nie jestem pewien czy Kopalny istniał naprawdę).

I teraz będzie najlepsze! Nie muszę wam opowiadać o czym to było i jak to wyglądało. Nie muszę, ponieważ ktoś to wszystko ładnie przepisał do internetu!!!

Wszystkie odcinki Piwem i mieczem znajdziecie na tej stronce.

fot. Top Secret, źródło: http://www.topsecretfan.com

0 Udostępnień