Bartosz Adamiak

dystopie, postapo, survival i inne brednie

isbn

ISBN – co to jest i jak to zdobyć?

ISBN, czyli International Standard Book Number, to ciąg znaków, który posiadać powinna każda, szanująca się książka. Jest to międzynarodowy standard ustalony w 1966 r. w Wielkiej Brytanii. Do końca 2006 był 10 cyfrowy. Od 2007 ma cyfr 13.

ISBN tak naprawdę nie daje nam nic szczególnego. Jego funkcją jest tylko i wyłącznie katalogowanie. Zawiera informację o kraju, w którym książka została wydana i wydawcy, oraz numer publikacji i znak sumy kontrolnej. Dodatkowo jeżeli wydajemy na papierze, to z ISBN odprowadzamy VAT wysokości 5%, zaś bez ISBN normalnie 23% (jak za e-booka).

Jak zdobyć ISBN?

Jeszcze kilka lat temu wiązało się to z dość uciążliwą procedurą, na którą składało się m.in. wystosowanie pisma do Biblioteki Narodowej. Obecnie jest to bajecznie proste, a to za sprawą serwisu e-isbn.

Krok 1. Wyrażamy chęć rejestracji w e-isbn.pl

Chcąc się zarejestrować, wybieramy opcję „chcę się zarejestrować”, a następnie „rozpoczynam działalność wydawniczą”. Może to zrobić każdy.

e-isbn rejestracja - krok 1

Podstawowym identyfikatorem w serwisie jest adres e-mail.

Po podaniu adresu e-mail i hasła, otrzymamy na skrzynkę wiadomość z linkiem potwierdzającym. W tym momencie mamy już założone konto.

Krok 2. Uzupełnianie danych

Po zalogowaniu do serwisu oczom naszym ukazuje się konfiguracja profilu wydawcy. Musimy tam uzupełnić swoje dane, na które składają się:

 • Dane rejestrowe,
 • adres siedziby wydawcy,
 • dane osoby upoważnionej do reprezentowania wydawcy (imię, nazwisko, mail, telefon),
 • dane kontaktowe do wydawnictwa,
 • dane osoby wydelegowanej do kontaktu z serwisem e-isbn.

e-isbn - krok 2 - uzupełnienie danych

Jeżeli nie prowadzisz firmy, oznaczasz checkbox „Wydawca jest osobą fizyczną lub grupą osób fizycznych”. Wszystkie pola trzeba ładnie uzupełnić, a następnie odznaczyć stosowne zgody i przejść do kolejnego kroku, którym jest…

Krok 3. Wniosek o przydzielenie puli numerów ISBN

W zasadzie nie ma większego znaczenia, czy wybierzesz 10, 100 czy 1000, bo nic za to nie płacisz. Opcja hurtowa stanowi może jedynie udogodnienie dla naprawdę dużych wydawców.

Krok 4. Wysyłka wniosku

Ostatni krok jest trochę rozczarowujący, ponieważ odbywa się poza systemem. Wprawdzie zostaliśmy uwolnieni od obowiązku chodzenia na pocztę, ale i tak musimy wniosek wydrukować, podpisać, zeskanować i „wgrać”. Dopiero wówczas możemy otrzymać pulę numerów ISBN.

Krok 5. Zgłoszenie użycia numeru ISBN

Ostatnim krokiem jest zgłoszenie użycia numeru, czyli to, po co właściwie rejestrujemy się w systemie e-isbn. Dzięki temu informacje o naszej książce trafiają do systemu.

Twoje numery ISBN

W formularzu zgłoszenia wykorzystania numeru ISBN podajemy wszystkie informacje na temat publikacji, takie jak:

 • Tytuł książki,
 • podtytuł,
 • tom,
 • wydanie,
 • imię i nazwisko autora,
 • język publikacji,
 • data wydania.

Dodatkowo możemy wgrać plik z okładką i uzupełnić dane w standardzie ONIX (cechy dodatkowe, opis, ilość stron/długość trwania nagrania/wielkość pliku, wymiary i waga książki drukowanej etc.).

Zgłoszenie wykorzystania numeru ISBN

 

fot. Hermann, pixabay.com, CC0

5 Udostępnień

Comments

comments

Zobacz także