Fantastyka

Fantastyka

Podziemny Wrocław: Kto wysysa krew w Breslau?Podziemny Wrocław: Kto wysysa krew w Breslau?

Znaleziono trupa. Konkretnie, to znaleziono tego trupa nad ranem, gdy nad ośnieżonymi trotuarami unosiła się mgła. Gliniarze mieli nie lada problem, gdyż na miejsce zbrodni musieli dostarczyć inspektora Wiesława Kulickiego (pseudonim Towarzysz). Więcej informacji

pobierz pdf Zobacz inne ebooki

Fantastyka czy też literatura fantastycznonaukowa to pojęcie dość szerokie, w obrębie którego mieścić się może zarówno klasyczne fantasy, science fiction (fantastyka naukowa), jak i horror, który jednak nie zawsze jest do niej zaliczany.

Czytaj także: Książki fantasy do pobrania za darmo

Fantastyka – cechy charakterystyczne

Jedną z kluczowych cech odróżniających fantastykę od innych gatunków literackich jest użycie elementów nadnaturalnych, odbiegających od rzeczywistości. Dotyczy to zarówno świata, jak i postaci, idei, religii czy wydarzeń. Przykładem może tutaj być łódź podwodna kapitana Nemo z powieści „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne`a. W roku 1870, kiedy powieść została wydana, nie istniała jeszcze taka technologia, jaką w swojej książce przedstawił Verne.

Rodzaje fantastyki

Trzy główne nurty to fantastyka naukowa (science fiction), fantasy oraz horror. W obrębie tych trzech gatunków występują jeszcze podgatunki, jak np. urban fantasy, heroic fantasy, fantastyka postapokaliptyczna (postapo), steampunk czy cyberpunk.

Czytaj także: Fantastyka książki

Fantasy

Charakterystyczne dla fantasty jest występowanie ras oraz postaci nierealnych, magicznych lub mitycznych np. krasnoludy, orki, elfy, smoki czy gobliny. Bardzo często w światach fantasy występuje także magia.

Czytaj także: Premiera listopadowa: Palladyni wina i miecza

Science fiction

W przypadku science fiction najczęściej ukazane mamy światy przyszłości lub rzeczywistości alternatywne, gdzie w wyniku pewnych zmian dokonanych na przestrzeni dziejów, świat przedstawiony w historii znacząco odbiega od świata realnego. W zależności od podgatunku, w science fiction występować mogą podróże kosmiczne, rozwinięta sztuczna inteligencja, teleportacja, wszczepy dające nadnaturalne zdolności.

Horror

W przypadku horroru elementy fantastyczne dotyczą najczęściej zjawisk stanowiących zagrożenie: wilkołaki, wampiry, zombie, czarownice, demony, duchy etc.

Przykłady fantastyki

Fantastyka – książki

  • Władca pierścieni (fantasy)
  • Conan z Cimmerii (cykl) (heroic fantasy)
  • Harry Potter (cykl) (fantastyka młodzieżowa)
  • Świat Dysku (cykl) (fantasy)
  • Amerykańscy Bogowie (urban fantasy)
  • Człowiek z wysokiego zamku (science fiction)

Fantastyka występować może również w kinematografii, grach komputerowych, planszowych i komiksach.

Fantastyka – filmy

  • Łowca androidów (science fiction)
  • Matrix (science fiction)
  • Obcy: ósmy pasażer Nostromo (science fiction/horror)

Czytaj także: Nowa Fantastyka (miesięcznik)

0 Udostępnień