Bartosz Adamiak

dystopie, postapo, survival i inne brednie

Apokalipsa

Apokalipsa lepsza, niż kredyt

Rafał Kosik ma rację. Fascynacja zombie apokalipsą albo w ogóle apokalipsą, albo chociaż survivalem i preppingiem – to wszystko może być wyrazem chęci życia w świecie prostszym, bardziej zerojedynkowym, bardziej po staremu…

Spójrzmy, czego się dorobiliśmy. Mówi się, że ktoś ma albo czas albo pieniądze. Tak. To dotyczy tych najbogatszych (mają pieniądze, nie mają czasu) lub najbiedniejszych (mają czas, nie mają pieniędzy). Jeżeli chodzi o – nazwijmy to – klasę średnią, to mamy tutaj idealny kompromis – brak czasu i brak pieniędzy.

Pędzimy jak oszalali. Dni przelatują jak karty w tasowanej talii. Dziś czwartek, nagle budzimy się i jest poniedziałek. Mamy czerwiec i nagle jest jesień. Życie ucieka między palcami, a my ciągle kopiemy się z tymi samymi problemami – brak czasu, brak pieniędzy i w końcu także brak zdrowia.

Tak… Znajduję się obecnie w wieku, w którym większość moich współpracowników to ludzie młodsi, często układający sobie życie. Biorą kredyty i biorą śluby. Różnica wieku tak naprawdę nie jest duża – 5-10 lat. Ale ja już widzę, że ten tzw. „kwiat życia” to złudzenie. Że nikt nie będzie żył długo i szczęśliwie. Czeka nas masz utrapienia i dolina suchych kości. Mówię to ja, który w życiu ma bardzo dużo szczęścia. Ale tak naprawdę dużo!

I teraz mnie olśniło, że rzeczywiście wolałbym żyć w takiej ogrodzonej drutem kolczastym mecie, z karabinem i własną uprawą roślin. Dlatego lubię postapo i survival, dlatego coraz częściej myślę o wszystkim, co stoi w opozycji do dzisiejszego świata, który jest jak młyńskie koło napędzane biegunką z konsumpcjonizmu, reklam, kredytów, wydawanej kasy, nowych srajfonów, ciuchów, suplementów diety, batonów Ani Lewandowskiej, dietetycznych kateringów, samochodów na prąd, youtuberów etc. etc.

Chciałoby się powiedzieć: kurwa.

Dokąd zmierza ten świat, i dlaczego w tak bardzo złym i mrocznym kierunku? Wszystkich nas zeżre w końcu rak i depresja. Nie będzie ratunku, jeśli nie wyrwiemy się z tego gównocieku…

fot. C. Thomas Anderson, flickr.comCC BY-SA 2.0

3 Udostępnień

Comments

comments

Zobacz także